INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Boniewa h. Ogon  

 
 
brak danych - 1433/4
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Boniewa h. Ogon (zm. 1433/4), kasztelan kowalski.

Był prawnukiem woj. łęczyckiego Pawła Ogona (zob.), wnukiem jego młodszego syna Trojana. Ojcem S-a był Bolesta z Boniewa, wzmiankowany w źródłach tylko pośmiertnie, matką nieznana z imienia dziedziczka Latkowa h. Nałęcz. S. miał starszego brata Pawła, archidiakona kruszwickiego i włocławskiego, oraz młodszych: łowczego brzeskiego kujawskiego Mikołaja z Siewierska, kanonika kruszwickiego (procesującego się o tamtejszą scholasterię) i plebana w Chodczu, Dobiesława, Andrzeja, a także siostrę Annę, zamężną za Bernardem z Lubrańca h. Godzięba.

W źródłach S. występuje od r. 1397, tj. od początku zachowanych ksiąg ziemskich woj. brzeskiego. Wraz ze wszystkimi braćmi i stryjem Ubysławem ze Szczkowa wiódł on przed sądem przedeckim długotrwały (1398–1403) spór o jezioro Chotelskie z dziedzicami Izbicy. Wspólnie z braćmi (do ok. r. 1411 niedzielnymi), właścicielami wsi Boniewo, Kromiszewice, Zbijewo i Latkowo, toczył długoletnie spory graniczne z sąsiadami. Po podziale ojcowizny występował jako właściciel części Boniewa i Zbijewa. W końcu r. 1412 przeprowadził wstępną umowę kupna wsi Siewiersk w pobliżu Boniewa, którą ostatecznie nabył Mikołaj, brat S-a. Między 8 XI a 20 XII t.r. został S. stolnikiem brzeskim kujawskim. Z tym tytułem pojawiał się bardzo często jako asesor sądu ziemskiego w Brześciu, z reguły obok brata Mikołaja, od r. 1413 łowczego brzeskiego. Obydwaj bywali też rozjemcami w szlacheckich sporach.

S. ożenił się z Ofką, córką Zbrosława z Otmianowa h. Rola. Z jej ręką przejął po teściu część sąsiadującego z Boniewem Otmianowa, resztę kupił (1424) od owdowiałej bratowej Zbrosława, Agnieszki z Bodzanowa i jej córek (jedna z nich, Dorota, wyszła za brata S-a, Andrzeja z Boniewa). Po raz ostatni jako stolnik wystąpił na sądzie królewskim w Brześciu 13 V 1430. Jakiś czas przed 5 III r.n. awansował na kaszt. kowalskiego, bowiem tak został określony w pochodzącej z tego dnia relacji plebana z Boniewa w konsystorzu włocławskim o napaści na pewnego inkwizytora, któremu pomocy udzielił brat S-a, Andrzej. Z tytułem tym wystąpił S. ponownie 14 IV 1433 na sejmiku woj. brzeskiego, na którym wyrażono zgodę na sukcesję jednego z synów Władysława Jagiełły. Do odpowiedniego dokumentu przywiesił on swoją pieczęć. Zmarł przed 16 III 1434, kiedy jego następcą na urzędzie był już Mikołaj z Lubstowa; dn. 13 IV t.r. Ofkę z Otmianowa zapisano w źródłach jako wdowę. Potomstwa S. nie zostawił, ponieważ w całym Boniewie i Otmianowie dziedziczyły potem jego bratanice, córki Andrzeja i Doroty.

 

Bieniak J., Elita kujawska w średniowieczu, w: Człowiek w społeczeństwie średniowiecznym, W. 1997 s. 313; – Acta capitulorum, III; Cod. Pol., II; Kod. Wpol., VII; Teki Pawińskiego, VII; – AGAD: Księgi ziemskie brzeskie, nr 1–4, 5 k. 8–8v, 19, 26–6v, Księgi ziemskie przedeckie, nr 2, 3 k. 26.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.